A Capsul Farm december első napján tartotta 2019-es év utolsó workshopját, beltéri növénytermesztés témában. A tél szelesen-csípősen toppant be, így jól esett a Graphisoft Parkban lévő REAL School tanterméből szemlélni a tájat, miközben olyan beltéri növénytermesztési módokkal ismerkedtünk, mint a mikrozöldek, a zsákos gomba termesztés vagy az üvegházi/fóliás termelés körébe tartozó hidropónia.
A workshop résztvevői között voltak lelkes hobbi kertészek, és olyanok is, akik munkájuk során tervezik kamatoztatni a tanultakat, azon gondolkozva, hogy miképp lehet minél inkább helyi, szezonális alapanyagokra támaszkodni egy kis étteremben vagy akár egy zero waste boltban.
A fenti beltéri kertészkedési formák közül a mikrozöldek hozták lázba leginkább a megjelenteket, és nem csak azért, mert a tananyagot meg lehetett kóstolni. A mikrozöldek nem csak finomak, de nagyon szép látványt is nyújtanak, arról nem is beszélve, hogy sokkal koncentráltabban tartalmaznak számunkra hasznos tápanyagokat, mint a kifejlett egyedek. Persze, méretüknél fogva, 3-10 cm-re nőnek zöldségfajtától függően, nem főzhetünk belőlük ebédet, viszont olyan friss zöld kiegészítői lehetnek az étkezésünknek, amik a testünk mellett bizonyára a lelkünket is táplálják.
A mikrozöldek termesztése abban tér el a csíráztatástól, hogy a víz mellett valamilyen tápközegre (pl. kókusz- vagy kenderrost) és fényre (természetes vagy mesterséges) is szükségünk lesz. A mikrozöld növénykéinkről hosszabban (5-21 nap) kell gondoskodnunk, de cserében a csíráknál jóval hosszabb a szedhetőségük, hetekig szüretelhetünk róluk. Csíráztatásra alkalmas bio magokból egész kis mikrozöldséges kertet alakíthatunk ki, akár a lakásunkban is. Több mint 30 féle mikrozöldet nevelhetünk, a fűszernövények mellett többek között apró bab, borsó, retek, mustár és brokkoli növénykéket is termeszthetünk.
Ha kipróbálnád, szerezd be a Mikrozöld ültető készletet a Capsul Farmnál. Jó kertészkedést!